Warning: Creating default object from empty value in /home/ludek1111/domains/safewordpress.pl/public_html/wp-content/themes/Busby/admin/admin.php on line 366
Kopia zapasowa bazy danych Wordpress | Zabezpieczanie Wordpress - 1000 sposobów |

#3 – Kopia zapasowa bazy danych

Dzisiaj przybliżę Ci kwestię kopii zapasowej bazy danych. Zapewne jak wiele osób sądzisz, że kopia zapasowa to dużo pracy, ustawienia i codzienne robienie kopii. Nic bardziej mylnego. Pokażę Ci w jaki sposób szybko zainstalować i skonfigurować wtyczkę. Kopie zapasowe będziesz otrzymywał kiedy chcesz bez żadnego nakładu pracy z twojej strony. A więc zaczynamy!

Kiedyś gdy chciałem zrobić automatyczne kopie zapasowe bazy danych, długo szukałem odpowiednich narzędzi i wtyczek. Straciłem na to sporo godzin pobierania, testowania i używania. Te kilka godzin dało mi wyrobioną opinię o jednej wtyczce którą dzisiaj opiszę. Będzie to wtyczka WP-DB-Backup. Zacznijmy od pobrania i zainstalowania wtyczki. Wtyczkę możesz pobrać tutaj: WP-DB-Backup – pobierz.

Po zainstalowaniu przejdź na stronę ustawień wtyczki: Kokpit WordPress -> Narzędzia -> Backup. Pierwszej zakładki „Tables” nie ruszajmy – nie ma tam co zmieniać. Natomiast w drugiej zakładce możemy od razu wykonać kopię zapasową – nie muszę chyba tłumaczyć, bo każdy zna angielski na takim poziomie.

Najbardziej interesująca jest zakładka trzecia „Scheduled Backup”. Możemy tutaj ustawić harmonogram kopii zapasowych. Możemy mieć kopię co godzinę, co dzień, dwa razy dziennie i raz na tydzień. Dla mniejszych stron polecam opcję ostatnią – raz na tydzień, gdyż nie ma sensu robić częstszych kopii. Natomiast dla naprawdę dobrych blogów, na których pojawia się kilka wpisów dziennie zdecydowanie polecam kopię codziennie. Ale to powinniśmy sobie już dostosować do siebie.

Następnie podajemy adres email i klikamy „Schedule backup”. Od teraz będziemy regularnie dostawali maile z skompresowaną kopią zapasową naszej bazy danych. Taką kopię możemy przywrócić poprzez PhpMyAdmin. Na ten temat nie będę się rozpisywał – każdy może przecież poprosić swoją pomoc techniczną o przywrócenie takiej kopii.

Od teraz możemy być spokojni o swoją stronę.

4 Responses to #3 – Kopia zapasowa bazy danych

  • KoKoS

   Myślę, że wtyczki z rozszerzoną funkcjonalnością nie mają sensu, ponieważ:

   – zamulają stronę
   – tych funkcji zazwyczaj nie będzie używał
   – większość wtyczek udostępnia tą dodatkową funkcjonalność za opłatą

 1. Pingback: Marcelo Spyies

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *